Recyklujeme

Z dedinky

Sledujte nás

Web:
Youtube:
Facebook:

Podporujeme:

Pilondesign
Web:
Youtube:
Home

Naša záhrada > Tulipány 2019 PDF Print E-mail


Tulipány v roku 2019

Saturday, 5 jan 2020 09:12

       Bol to zaujímavý rok a krásna jar. Tiež bola dosť suchá. Po skúsenostach z minulých rokov som počítal, že bude dobré a hlavne menej prácne nechať tulipány v zemi 2 roky. To sa ukázalo ako zlé riešenie. Prečo ...

      1 Udržanie zeme nad tulipánmi bez burín a bez použitie postrekov je úmorná drina.
      2 Cibuľky, ktoré sa prvý rok rozdelili na niekoľko cibuliek sa znovu delia, ale teraz už nemajú dostatok priestoru a tak sa tvoria malé cibuľky.
      3 a nakoniec neplánovaná pohroma. Myšičky. Tento rok sa rozmnožili skutočne hojne, tak, že ich bolo sem tam vidieť prebehnúť po povrchu. Snažil som sa ich rôznimi spôsobmi potlačiť ale v stave takého premnoženia sa to už nedalo. Problémom je aj to, že po roku už majú v zemi hustú sieť chodbičiek, s čím sa v podstate už nedá nič robiť. No ukázalo sa, aj to že im tulipánové cibuľky tiež chutia. Predtým som si takéto niečo ani nevšimol. Skúšal som aj prilákať na pozemok mačky, ale neúspešne. Nakoniec som sa ich pokúsil krmiť červeným krmivom (asi tušíte aké to je),ale ani to už nepomohlo. Možno bol problém aj to, že záhrada susedí s neobhospodarovanými pozemkami, kde bolo v tomto roku myší tiež neúrekom.
 
     

      Záverom je, že vyberanie cibúľ každý rok je nutnosť, pokiaľ chcete, aby sa zbierka rozrastala a aby prosperovala. Ak chcete mať len pekné tulipány v predzáhradke, stačí ich len vylamovať kvety a keď už nebudú až také pekné, treba dokúpiť nové. Sadiť ich môžete buď samostatne každú cibuľku, alebo po skupinách, čo sa mne osobne v zdá krajšie.
 
     

      A vyskytol sa ešte jeden problém. Pestrokvetosť. Je to vírusové ochorenie prejavujúce sa zvláštne farebne prskanými kvetmi. Mal som v záhone taký len jeden kvet a ten som okamžite aj s cibuľkov vykopal a zlikvidoval. Tento tulipánik je na poslednej foto. Inak vylamovanie kvetov je preto vylamovanie a nie strihanie, aby sa na nožniciach nepreniesla táto choroba.
 
     

      Možno to vyzerá, že boli tento rok samé problémy, ale nie je to tak. Tulipány boli nádherné a jar bola síce suchá, ale aj slnečná. Bolo príjemné len tak sedieť a pozorovať to množstvo farieb.
 
     

     

.


 


 

.